Úvod Příčiny bolestí zubů

Příčiny bolestí zubů

Bolest zubůBolest zubů má mnohé příčiny. Tou nejčastější z nich je zubní kaz, ale může se jednat o mnohé další nemoci zubů a ústní dutiny. K bolesti zubů přispívá i nedostatečná ústní hygiena, špatná skladba jídelníčku či dědičnost.

Zubní kaz

Zubní kaz je infekčním onemocněním, které poškozuje tkáň zubu. Jak už jsme si uvedli, jde o nejčastější onemocnění zubů. Jsou mnohé příčiny zubního kazu. V mnohých případech je způsobený nevhodným stravováním a nedostatečnou ústí hygienou.
Více se také kazí křivé zuby. Vzniká totiž u nich více prostorů, do kterých se kartáčkem hůře dostáváme. Křivé zuby lze redukovat především v dětství, a to nošením vyndavacích či fixních rovnátek.
Většinou zubní kaz způsobuje bakterie Sterptococcus mutans. Výjimečně je kaz způsobený i dalšími bakteriemi. Bakterie postupně narušují zubní plak, a tak vzniká kaz.
Můžeme rozlišovat kaz korunkové části, kaz v oblasti zubního krčku, recidivující kaz a sekundární kaz.
Pouze začínající kaz je možné léčit bez vrtání. Proto je nutné navštěvovat pravidelně zubaře.
Do vyvrtaného zubu se doplňuje výplň, která je tvořená různými materiály. Jsou jimi amalgám, skloionomerní cementy či kompozitivní pryskyřice.

Zvýšená citlivost zubů

Bolest zubů může být často způsobená jejich větší citlivostí. Tato bolest se objevuje při působení určitých látek, např. horké nápoje, ledové nápoje, sladké jídlo, kyselé jídlo atd.
Citlivost zubů je způsobená citlivostí zuboviny či dřeně. Příčiny jsou různé. Nejde však o nic neobvyklého. Citlivostí zubů trpí mnoho lidí. Při jejím řešení je nejdůležitější zaměřit se na prevenci. Někdy však může být větší citlivost způsobená porušením nervových zakončení.

Zánět dásní

Zánět dásní (gingivitida) je infekční onemocnění, které vzniká bakteriemi zubního plaku. Postižené jsou dásně, na které působí jedovaté látky bakterií.
Zánět dásní se projevuje jejich zčervenáním a otoky. Charakteristická je bolest zubů, které jsou zanícené.
Příčiny vzniku zánětů dásní jsou různé. Rizikovými prvky jsou cukrovka, vyšší věk, kouření, genetické dispozice atd. Vhodnou prevencí je správné čištění zubů a další ústní hygiena.
Rozlišujeme různé stupně zánětů, které se projevují závažností krvácení dásní.

Zubní plak

Zubní plak je častým problémem zubů. Představuje bakteriální vrstvu, která se můžete tvořit na zubech a na okrajích dásně. Plak je tvořený mikroorganismy, které rozkládají sacharidy. Dochází k odvápnění skloviny. To přispívá ke vzniku zubního kazu, ale také může zubní plak v budoucnu způsobit zubní kámen.

Zubní kámen

Tvoří se ze zubního plaku. Na rozdíl od zubního plaku se hůře odstraňuje. Povlak totiž ztvrdne a k jeho odstranění dochází u zubaře, a to buď ručními nástroji či ultrazvukem. Samotný zubní kámen nebolí, ale často způsobuje záněty dásní.

ChrupParadontóza

Jde o zánětlivé onemocnění zasahující dásně. Působí zde mikroorganismy, které podporuje zubní plak a zubní kámen. Paradontóza se pozná ustupováním dásní. Častá je jejich krvácivost a projevuje se i zápachem z úst. Je na místě začít řešit paradontózu včas. Jejím posledním stadiem může být i vypadávání zubů, které jinak nejsou poškozené.
I u tohoto onemocnění zubů je důležitá prevence v podobě správné ústní hygieny. Máte-li paradontózu, používejte speciální prostředky, které se na ni vyrábějí. Jsou jimi speciální zubní pasty, masážní roztoky a ústní vody.

Problémy se zuby modrosti

Zuby moudrosti představují třetí stoličky a prořezávají se ve věku 18 – 24 let. Jsou lidé, kterým se zuby moudrosti neprořežou nikdy.
S prořezáváním zubů moudrosti se často pojí četné problémy. To je dáno tím, že často jsou zuby moudrosti ve špatné poloze v ústní dutině. Mohou být zaklíněné v jiných stoličkách atd. Prořezávání mnohdy brání i silná vrstva kosti či jiné faktory.
Léčba tohoto problému se odvíjí od konkrétního případu. Někdy zubaři nechávají zuby spontánně prořezávat, jindy zuby vytrhávají či odstraňují měkké tkáně, které prořezání zubů moudrosti brání.
Důležité je začít problémy se zuby moudrosti řešit co nejdříve. Stav, při kterém se zub moudrosti nemůže prořezat, nazýváme odborně retence.
Dalšími potížemi, které mohou souviset se zuby moudrosti, jsou zubní cysty. Pokud se nebude cysta léčit a bude dále růst, může dojít o ochabnutí kosti a v poslední fázi i ke zlomenině čelisti.

Absces

Absces dokáže hodně potrápit. Představuje ohraničené ložisko hnisu, které vzniká na základě bakteriální infekce. V případě, že nemůže hnis nikam odtékat, tvoří se absces. U zubů dochází k zasažení nervu zub. Následkem toho se rozšiřuje zánět do dásní.
Absces se projevuje tepavou bolestí a často se objevují i horečky. Někdy dochází k prasknutí abscesu. To poznáte podle vytékání tekutiny do dutiny ústní.
Při problémech navštivte hned zubního lékaře. Zubař vám pomocí drénu odčerpá hnis a odstraní i poškozené části. Další léčba závisí na stupni abscesu. Někdy vám lékař doporučí jen výplachy slanou vodou. V jiných případech je nutné nasadit antibiotika.

Úsměv

Fluoróza

V okamžiku, kdy se nám stále zuby prořezají, už není možné poškození zuby nadbytkem flóry. Je však nutné si na to dát pozor při formování trvalých zubů, které probíhá cca do osmého roku života.
Nadbytek fluoru se projevuje narušením tvorby zubní skloviny. Na základě toho dochází ke změně barvy zubů. Rozlišujeme různé stupně fluorózy. Pouze těžší formy jsou více viditelné. Proto se v mnohých případech nijak neléčí. Je-li poškození vážnější, zubař skvrny na zubech odstraňuje bělením.

Bolest trojklaného nervu

Bolest trojklaného nervu se projevuje silnou bolestí hlavy, která je lokalizovaná hlavně na levé polovině tváře a bolest prostupuje rovněž čelistí. Nejde o tupou bolest. Spíše se projevuje ostře v podobě bolestivých výstřelů.
Budete-li trpět bolestí trojklaného nervu, jistě navštívíte lékaře velmi brzy, protože bolest je silná, i když často trvá jen chvíli, zase vymizí a opakuje se.
Pro vhodnou diagnostiku se provádí rentgenování a CT lebky, které vyloučí jiná vážná onemocnění.
Pokud není bolest sekundární, nasadí se příslušné léky, které bolest minimalizují. Při sekundárních bolestech trojklaného nervu je nutné zjistit příčinu bolesti a podle toho zahájit léčbu.

Následek úrazu

K bolesti zubů může dojít i následkem úrazu, např. když se udeříte do obličeje, ale také v případě, že kousnete do něčeho tvrdého. Může dojít k ulomení kousku zubu. To je často velmi bolestivé, protože dochází k poškození nervů.

Poruchy vývoje zubů

Zuby, u kterých se projevuje poškození vývoje, mají jiné zbarvení, ale i tvar. Někdy nedochází k prořezání zubů. Příčiny se zjišťují na základě diagnostiky prováděné RTG snímkem. Porušení struktury zuboviny či skloviny je často nevratné.


Diskuse (43 komentářů)

IVAN, (12. 04. 2012 12:44) Reagovat
Nejhorší je, že nejsem schopný se donutit chodit pravidelně k zubaři. Vždy jdu až po roce až dvou přemlouvání a to se pak vždycky nějaký kaz najde.
NIKITA, (07. 06. 2012 06:12) Reagovat
Já jsem dřív měla taky strach ze zubaře. Měla jsem takového nepříjemného. Už z pohledu na něj šel strach. Pak jsem změnila lékaře. Teď mám strašně milou zubařku, která se mi pořád ptá, že to nebolí. Snaží se být jemná a je to fakt rozdíl. Díky jejímu přístupu už se nebojím chodit k zubaři.
Honza, (07. 07. 2012 05:51) Reagovat
Já mám také milou zubařku, ale přesto mám vždy z návštěvy tohoto lékaře obavy - už odmala. Zubař je holt pro mnohé neoblíbený lékař.
dbdof, (15. 08. 2012 07:29) Reagovat
Mám enormní kazivost zubů. Můžu dělat, co chci a stejně vždycky mám kaz. Jsem samá plomba. Už mě to fakt nebaví...ale nedá se nic dělat.
Val, (13. 03. 2013 10:58) Reagovat
Třeba jo, zkuste se poradit se zubařem. Pravděpodobně se vám nadměrně odvápňují zuby. Třeba je to jen nedostatek vápníků a nějaký doplněk by vám pomohl.
ZDENDA, (28. 05. 2012 09:30) Reagovat
Já mám zdravé zuby a i kazy mám minimálně, takže mě zuby moc netrápí, ale jednou jsem měl pod zubem hnisavý váček a to jsem si tedy užil svoje.
Monika, (19. 07. 2012 14:24) Reagovat
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat včera jsem kousla při jídle do něčeho tvrdého a asi se mi ulomil kousíček zubu a tedka mě to při jídle bolí nevím zda jít k lekáři nebo to za pár dní odezní. děkuji a pozdravem žiláková
Míša, (24. 10. 2012 12:51) Reagovat
Dobrý den,také se mi to jednou stalo. Hodně to bolelo, když jsem do čehokoliv kousla, ale za cca tři dny bolest zcela ustala, takže jsem u zubaře vůbec nebyla.
Luky, (02. 11. 2012 09:38) Reagovat
Nevíte někdo, jak je to teď s plombami? Jestli se platí i za ty obyčejné, nebo jen za bílé, případně jestli jsou na to nějaké tabulky, nebo si cenu zubaři mohou stanovovat sami. Díky.
Marci, (23. 12. 2012 11:17) Reagovat
Já myslím, že je to do znační míry na zubaři. Nedávno jsem dávala známé číslo na svého zubaře, protože si mi stěžovala, že za plombu platí hodně. Záleží samozřejmě, jestli jdete k soukromému zubaři, ale i mezi nimi jsou v cenách rozdíly.
Darina, (11. 01. 2013 11:07) Reagovat
Vždycky jsem se bála k zubaři i s triviálním kazem, ale poté, co jsem měla problémy se zubními kanálkami, se už kazů bát nebudu. Všechno zlý pro něco dobrý...
Zdena, (07. 02. 2013 15:37) Reagovat
Přesně tak. Vrtání kazů, zvlášť když člověk chodí pravidelně k zubaři, je banalita. Mě trhali osmičky, a to byla bolest, tedy ani ne u zubařky, ale pak doma, když to přišlo k sobě...
Klára, (11. 03. 2013 11:23) Reagovat
Mě teda docela dost vadí i vrtání zubů. Ne že by to bylo až tak bolestivé, ale je to pro mě strašně nepříjemné, když cítím, jak mě vrtačka provrtá zub. Fuj - jde mi mráz po zádech jen o tom píšu...
Zuza, (28. 03. 2013 07:54) Reagovat
To mám taky, dá se to vydržet, ale pamatuju si, že jako dítě jsem ze zubaře měla skoro trauma.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest zubů
Kontakty