Úvod Bolesti zubů

Bolesti zubů

Bolest zubůBolest zubů je vcelku častá. Snad každý někdy měl bolest zubů, ať už způsobenou kazem, prořezáváním zubů atd. Příčiny jsou různé. Přibližme si zuby a jejich nejčastější příčiny bolesti. Nezapomínejte také na to, že důležitá je prevence.

O zubech

Zuby představují tvrdé útvary, které se nachází v dutině ústní. Jejich hlavní funkcí je uchopování, oddělování a rozmělňování potravy. Dospělý člověk má celkem 32 zubů. Jde o trvalý chrup.
V dětství máme mléčný chrup, který má 20 zubů. I když tyto zuby postupně vypadají, mělo by se o ně dobře pečovat. Ovlivňují totiž kvalitu trvalého chrupu.
U trvalého chrupu rozlišujeme čtyři druhy zubů. Jsou jimi:

  • řezáky: Slouží k uchopování potravy. Je jich osm.
  • špičáky: Jsou určené k trhání potravy. Jejich celkový počet je čtyři.
  • stoličky: Rozmělňují potravu. Je jich celkem dvanáct.
  • třenové zuby: Jsou podobné stoličkám, ale jsou o něco menší. Je jich osm.

Zub a jeho skladba

ZubLidský zub se skládá z několika částí. Základními třemi částmi jsou:

  • Korunka (corona dentis): Představuje funkční část zubu, kterou používáme při kousání. Na povrchu korunky je tvrdá sklovina.
  • krček (collum dentis): Jde o malý kousek zubu. Je to přechod mezi korunkou a kořenem zubu. V tomto místě naléhá dáseň na zub a tvoří uzávěr. Pokud je tento uzávěr nedostatečný, může docházet k šíření infekce do dásně.
  • kořen (radix dentis): Kořeny zubů jsou zapuštěné v kostěném lůžku. Jsou jednoduché či rozvětvené. Povrch kořene pokrývá cement.

Kromě těchto základních tří částí rozlišujeme ještě:

  • zubní sklovinu: Představuje vnější vrstvu korunky zubů. Je ochranou zubu. Sklovina je tvořená z podstatné části z anorganických solí. Pouze z dvou procent ji tvoří amelogeniny a enameliny, které jsou organického původu. Sklovina má různé odstíny bílé barvy. Barvu ovlivňuje životní styl, ale i dědičnosti daného jedince.
  • zubovinu: Jedná se o žlutobílou hmotu, která se podobá kosti a tvoří většiny zubů. Skládá se z 70% anorganických látek a z 20% organických látek. Zbytek tvoří voda. Z organických látek v zubovině najdeme kolagenní vazivová vlákna a mukopolysacharidy.
  • zubní dřeň: Nachází se v ní nervy a cévy. Díky tomu dochází k vyživování zubu zevnitř. Díky tomu dochází k citlivosti zubů. Kromě buněk jsou v kostní dřeni i mezibuněčné prostory.
  • zubní cement: Pokrývá povrch kořene a krčku. Představuje nažloutlý materiál, který je tvořený z organických a anorganických látek a vody.

Bolesti zubů

Bolesti zubů jsou různé. Často se objevují v okamžiku, kdy zuby přijdou do kontaktu se studenými, horkými, sladkými či kyselými jídly či nápoji. V tomto případě se objeví prudká bolest. Pokud zase rychle zmizí a neobjevuje se příliš často, nemusíte kvůli tomu vyhledávat zubaře.
Některé bolesti jsou však dlouhodobější. Mnohdy jsou také doprovázené dalšími příznaky. Těmi nejčastějšími bývá zvýšená teplota, únava a slabost, otok postiženého místa atd. V tomto případě návštěvu zubaře nedokládejte.


Diskuse (24 komentářů)

tOM, (01. 03. 2012 12:04) Reagovat
Mám citlivé zuby, stává se mi, že mě bolí jeden zub i tří dny bez toho, aniž by tam byl kaz. Po nějaké době jsem zjistil, že skvěle pomáhá Kamistad gel - nenápadná mastička, kterou mají v každé lékarně. Je oficiálně na citlivé dásně, stačí dásně kolem postiženého zubu několikrát denně potřít a je po bolesti. Samozřejmě to nepomáhá na zuby s kazem!
ELI, (14. 03. 2012 11:13) Reagovat
Já mám také citlivé zuby, vždycky když jím studené, horké atak. Ne že by vyloženě bolely, když nic nejím. Pomohla by mastička i na tohle?
Zuzka, (19. 07. 2012 06:21) Reagovat
Já si myslím, že s citlivostí zubů se toho moc dělat nedá. někdo k tomu prostě má sklony a nemůže nic a nikdo klidně kouše zmrzlinu a nic to s ním nedělá.
Arny, (17. 08. 2012 12:09) Reagovat
Bolest zubů dokáže pořádně potrápit. Minulý týden se mi pod zubem udělal hnisavý váček. Už jsem s tím byl dvakrát u zubaře, z toho jedou na pohotovosti a pořád ještě z toho nejsem venku. Už abych měl klid. Bolí mě od zubů příšerně celá hlava.
Ester, (06. 09. 2012 06:29) Reagovat
Chtěla jsem se zeptat, jestli je pravda, že když někdo hodně zvrací, poškozují se mu hodně zuby. Platí to, i kdybych si je hned vyčistila?
Michala, (05. 10. 2012 10:25) Reagovat
Je to pravda. Žaludeční šťávy, které se vylučují při zvracení jsou dost agresivní a ničí zubní sklovinu. To ale neznamená, že když člověk několikrát zvrací, že si zničí zuby. to se týká spíš bulimiček.
Světlana, (22. 01. 2013 05:57) Reagovat
V téhle souvislosti mě napadá, jestli se dají tímto způsobem (zvracením) zničit třeba zuby v těhotenství. Já zatím zkušenost nemám, ale kamarádka zvracela hodně a téměř do konce čtvrtého měsíce. To už je asi docela dlouhá doba...
Mia, (07. 05. 2013 05:24) Reagovat
To si nemyslím, že by ranní nevolnosti v těhotenství měly nějaký větší vliv na kvalitu zuby. Ohrožené, ale v tomto období jsou, a to kvůli tomu, že plod si bere hodně vápníku, který může matce scházet.
Alexa, (06. 06. 2013 05:45) Reagovat
Záleží na celkové kvalitě zubů. Když má někdo kvalitní a silné zuby, v těhotenství se mu s nimi nic nestane. Straší se tím, ale já třeba ani při jednom těhotenství se zuby potíže neměla.
Sandra, (12. 07. 2013 07:58) Reagovat
Mě se po porodu kazí víc, ale není to nějak drastické. Možná to ani není způsobené těhotenstvím. Zkrátka dřív jsem byla téměř vždy bez kazu a teď se většinou při zubní kontrole nějaký ten kaz objeví.
Denisa, (18. 12. 2012 09:51) Reagovat
Aho.Co je na bolest zubů dobré dávat? kdyžtak mi to pište na imeil. denisa.motackova@seznam.cz děkuju
Ajina, (14. 06. 2013 13:54) Reagovat
To bych také ráda věděla, co je dobré na bolest zubů. Když mě to chytne, tak mě nepomůže nic. Je fakt, že do sebe cpu běžné prášky proti bolesti, které jsou volně k dostání. Možná něco speciálně na bolest zubů? Docela jsem teď měla potíže s osmičkami, ale snad už to bude dobrý.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest zubů
Kontakty